Ruszaja przygotowania do 5 edycji Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska

5 edycja Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska

 

I.  Informacje o turnieju

 

Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska to największy i najbardziej prestiżowy turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży w Polsce. Turniej rozgrywany jest od 2010 roku, biorą w nim udział drużyny dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych 10 – 11 lat oraz 12 – 13 lat.

W fazie eliminacyjnej turniej jest rozgrywany wyłącznie na boiskach Orlik 2012 a bezpośrednimi organizatorami eliminacji są animatorzy prowadzący zajęcia sportowe na tych obiektach.

Popularność turnieju rośnie z każdym rokiem przyciągając na Orliki coraz większą liczbę dzieci:

●  2010 rok - w pierwszej edycji Turnieju Orlika na 911 Orlikach zagrało  blisko 93 000 dziewcząt i chłopców;

2011 rok - do udziału w II Turnieju Orlika zgłosiło się 1098 Orlików i ponad 125 000 dzieci;

●  2012 rok -  w rozgrywkach na 1219 Orlikach  zagrało ponad 150 000 dzieci;

●  2013 rok -  turnieje eliminacyjne rozegrano na 1395 Orlikach, udział wzięło blisko 162 000 zawodniczek i zawodników.  Łącznie prawie 530 000 dzieci z całej Polski!

Organizatorem Turnieju Orlika na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki  jest szkolny Związek Sportowy zaś partnerami i fundatorami nagród są największe polskie firmy - PKN ORLEN i PZU.

Planujemy, że Ambasadorami Turnieju Orlika będą dwie młode osobowości polskiej piłki – Ewa Pajor, najlepsza polska napastniczkę, która wraz z Polską Reprezentacją zdobyła w 2013 roku Mistrzostwo Europy do lat 17 oraz Jakub  Kosecki gwiazda Legii Warszawa.

W Turniej Orlika co roku uczestniczy kilkanaście tysięcy trenerów i nauczycieli, którzy dziecięce amatorskie drużyny piłkarskie. To ogromny potencjał i wielka szansa dla sportu i dla piłki nożnej. Także bardzo ważny element w walce o jak najszerszy udział dzieci i młodzieży w zajęciach WF.

Wszyscy trenerzy, którzy zgłoszą drużyny do Turnieju Orlika  otrzymają pamiątkowe koszulki turnieju oraz bezpłatny dostęp do materiałów szkoleniowych na platformie  internetowej Międzynarodowego  Kongresu Piłki Nożnej ALL ABOUT FOOTBALL.

II. Założenia organizacyjne do 5 edycji Turnieju Orlika

 

1. Organizacja turniejów eliminacyjnych

Pierwszym etapem Turnieju Orlika będą turnieje eliminacyjne na Orlikach, które zgłoszą chęć organizacji rozgrywek. Organizatorami rozgrywek eliminacyjnych na Orlika. Zaproszenie do współpracy i do organizacji eliminacji  Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska wyślemy w kwietniu do wszystkich samorządów, na terenie których znajdują się boiska Orlik oraz do animatorów prowadzących zajęcia sportowe na tych obiektach.

Zgłoszenia Orlików będą przyjmowane do 30 czerwca 2014 w formie elektronicznej poprzez stronę internetową turnieju ww.turniejorlika.pl , która będzie głównym narzędziem komunikacji z organizatorami i drużynami   (strona ruszy ok. 30.04.br).

Wszystkie zgłaszające się Orliki umieścimy na stronie www.turniejorlika.pl - (województwo, adres Orlika, kontakt do organizatora turnieju, terminy i plan rozgrywek).

Ponadto drużyny zgłaszające się do Turnieju Orlika będą mogły zaprezentować się w zakładce „Drużyny” gdzie będzie można zamieścić zdjęcie i krótką informację o drużynie.

2. Zgłoszenia drużyn

Turniej jest organizowany oddzielnie dla drużyn dziewcząt i chłopców, w kategoriach wiekowych:

• 10-11 lat (roczniki 2003 - 2004)

• 12-13 lat (roczniki 2001 - 2002)

W turnieju mogą uczestniczyć drużyny amatorskie - reprezentacje szkół lub klas, drużyny Uczniowskich Klubów Sportowych, drużyny reprezentujące zgłoszony obiekt Orlik jak również tzw. „dzikie drużyny”.  Drużyny mogą liczyć maksymalnie 10 zawodników.

W turnieju grają zespoły sześcioosobowe – 5 zawodników na boisku + bramkarz.

Promocję i komunikację ze szkołami i drużynami będziemy prowadzili drogą mailową oraz poprzez stronę internetową turnieju. W kwietniu br. wszystkie ważne informacje o Turnieju Orlika wraz z kompletem materiałów prześlemy mailami do szkół podstawowych i gimnazjów w całym kraju.

Drużyny, które chcą uczestniczyć w Turnieju Orlika zgłaszają się bezpośrednio do animatorów/organizatorów lokalnych turniejów eliminacyjnych na Orliku w swojej miejscowości lub w gminie.

Zgłoszenia drużyn do animatorów przyjmowane będą do 30 czerwca 2014 roku.

Drużyny, które zgłoszą się do Turnieju Orlika będą mogły zaprezentować się na stronie internetowej turnieju www.szs.pl w zakładce „Drużyny” gdzie będzie można zamieścić zdjęcie i krótką informację o drużynie.

3. Schemat rozgrywek - harmonogram turnieju:

•  01.09 – 18.09. - Eliminacje gminne (lokalne turnieje na „Orlikach”):

Eliminacje będą rozgrywane na boiskach Orlik, które zgłoszą się do udziału w Turnieju Orlika . Do dalszych rozgrywek awansują najlepsze zespoły z turniejów eliminacyjnych na danym Orliku – maksymalnie 4 drużyny (1 drużyna dziewcząt i 1 drużyna chłopców x 2 kategorie wiekowe).

Drużyny, które zajmą w eliminacjach miejsca  I – III otrzymają pamiątkowe koszulki z logo turnieju ufundowane przez PKN ORLEN i PZU.  Wszystkie drużyny otrzymają okolicznościowe dyplomy.

•  22.09 – 30.09. - Eliminacje wojewódzkie (turnieje na wybranych „Orlikach”):

Eliminacje wojewódzkie będą rozgrywane na wyznaczonych Orlikach w jednej lub dwóch rundach eliminacyjnych, w zależności od liczby drużyn awansujących z eliminacji gminnych w danym województwie.

•  04.10 – 11.10. - Finały wojewódzkie (16 imprez w wybranych miastach):

W każdym finale wojewódzkim zagrają 24 zespoły, zwycięzcy eliminacji wojewódzkich:

- po 4 drużyny dziewcząt starszych i dziewcząt młodszych oraz po 8 drużyn chłopców starszych i chłopców młodszych. Każda drużyna otrzyma dofinansowanie kosztów dojazdu na turnieje wojewódzkie.

W finałach wojewódzkich wszystkie drużyny otrzymają komplety profesjonalnych strojów piłkarskich (koszulka, spodenki, getry).  Zwycięskie drużyny otrzymają medale i pamiątkowe puchary.

• 15.10 – 18.10. - Finał ogólnopolski:

W turnieju finałowym wezmą udział 64 zespoły, mistrzowie województw w każdej kategorii wiekowej.

Pokrywamy wszystkie koszty pobytu drużyn w Warszawie oraz koszty organizacji turnieju finałowego. Wszystkie drużyny i trenerzy otrzymają  kurtki.

Zwycięskie drużyny otrzymają pamiątkowe puchary i medale oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Wielki Finał Turnieju Orlika odbędzie się 18.10.2014, na warszawskim Torwarze, gdzie w

uroczystej oprawie, z udziałem dziennikarzy i mediów, zostaną rozegrane mecze finałowe o mistrzostwo turnieju w każdej kategorii wiekowej.

Planujemy obecność na Torwarze  ok. 4000 widzów. Zorganizowanym ekipom kibiców dofinansujemy koszty przejazdu oraz zapewniamy pamiątkowe koszulki i pakiety żywnościowe. Ponadto planujemy umożliwić im nieodpłatnie możliwość zwiedzania Stadionu Narodowego.

Meczom finałowym będzie towarzyszyło wiele atrakcji przygotowanych w Strefach Kibica, które zaaranżujemy w kuluarach hali (planujemy organizację 10 – 12 stanowisk sportowych gdzie każdy kibic będzie mógł sprawdzić swoją sprawność). Tradycyjnie zabawę z kibicami animować będą znani sportowcy.

Kontakt do organizatorów:

Szkolny Związek Sportowy Zarząd Główny
ul. CIOŁKOSZA  1/29,
03-134 WARSZAWA
telefon/fax: 22 621-85-93
telefon/fax: 22 848-91-17
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. www.szs.pl

 


Informacja o turnieju