Dwa jubileusze SKS Jantar Racot

Dwa jubileusze Jantara

W Zespole Szkół w Racocie odbyła się feta, podczas której  świętowano jubileusze działalności 35-lecia miejscowego Szkolnego Klubu Sportowego Jantar oraz 30-lecia Klubu Olimpijczyka Jantar. To kluby o dorobku, jakiego najprawdopodobniej nie ma inny szkolny klub na świecie.

Jego członkowie byli już na 53 wyjazdach zagranicznych, w tym na 12 igrzyskach olimpijskich oraz na grubo ponad pół tysiąca wyjazdów krajowych. Brali udział w biwakach, biegach, zlotach, obozach, Centralnych Inauguracjach Dni Olimpijczyka, piknikach olimpijskich, galach olimpijskich, kibicowali podczas licznych zawodów, itd.

- Myśląc o Jantarze  myślę, że to mistrzostwo świata, jeśli nie mistrzostwo olimpijskie, biorąc pod uwagę to, co tutaj się działo. Myślę że krzewienie idei olimpijskiej wśród młodych ludzi przez tak wiele lat jest bezcenne dla wychowania. Również mistrzostwem świata, jeśli nie olimpijskim jest to, że tutaj powstała szansa, aby uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach sportowych na całym świecie. Myślę, że takiej szansy nie miało wielu młodych ludzi w Polsce, w Europie, a nawet na świecie – powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Prezesowi Jantara Wojciechowi Ziemniakowi życzył nadal tyle wytrwałości i energii do kontynuowania pasji.

Nie zabrakło oczywiście olimpijczyków. Do Racotu zawitali: Tadeusz Kulczycki, Grzegorz Nowak, Zbigniew Rachwalski i Marian Sypniewski, a ponadto rodzice Anity Włodarczyk - Maria i Andrzej Włodarczykowie. Polski Komitet Olimpijski reprezentowali Marian Sypniewski i Elżbieta Kwiatkowska, która jest uznawana za ,,matkę chrzestną’’ Jantara. Zjawił się też ,,ojciec chrzestny’’ Andrzej Kuczyński. Wśród gości byli również samorządowcy, osoby które na różne sposoby wspierały działalność Jantara, delegacje zaprzyjaźnionych klubów olimpijczyka i klubów szkolnych z różnych stron Polski.

Dyrektor Zespołu Szkół w Racocie Paweł Kaczmarek pokrótce przybliżył historię Jantara.  Występujący po nim prezes Klubu Wojciech Ziemniak mógłby godzinami opowiadać o dokonaniach i wyprawach Jantara. Nie musiał, gdyż niemalże wszystko to zostało zawarte w publikacjach na temat Jantara – dwóch wcześniejszych oraz świeżo wydanej ,,500 krajowych wojaży Jantara Racot’’, formatu A4, liczącej 400 stron.

Przypomniano genezę powstania Jantara, założonego podczas szkolnej wycieczki do Międzygórza w 1982 roku. Spośród 20 uczniów założycieli na jubileusz dotarła połowa: Maciej Goliwąs, Jarosław Górny, Przemysław Kaczmarek, Maria Kaczmarek, Mirosław Kaczmarek, Alicja Kędzierska, Jacek Kędzierski, Magdalena Kędzierska, Artur Opas, Aurelia Szulc.

Podczas  jubileuszowych obchodów wręczono odznaczenia. Medale ,,Za zasługi dla województwa wielkopolskiego’’ otrzymali Elżbieta Kwiatkowska i Andrzej Kuczyński. Złoty medal ,,Za zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego’’ odebrał Zbigniew Rachwalski, srebrnymi zostali uhonorowani Piotr Kaczmarek, wicedyrektor ZS w Racocie, Artur Opas, wiceprezes Jantara, Henryk Bartoszewski, były wójt gminy Kościan oraz Henryk Dembski, członek klubu,

a brązowymi – Aldona Rajewska, wiceprezes klubu olimpijczyka z Puszczykowa, Patrycja Jurga, absolwentka gimnazjum, która miała duży wkład w powstanie książki o Jantarze, Ryszard Dejmiak, pasjonat idei olimpijskiej, Władysław Bierła, emerytowany nauczyciel szkoły w Żerkowie, Leszek Kaszuba, wspierający działalność klubu.

Wręczone zostały też wyróżnienia Szkolnego Związku Sportowego. Odznaki „Za zasługi       w rozwoju sportu szkolnego” z rąk wiceprezesa SZS i prezesa SZS Wielkopolska – pana Zdzisława Urbańczyka otrzymali: Firma Euro-Comfort, Firma Hermes Włoszakowice, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Karina Górna.

Na ręce prezesa Wojciech Ziemniaka składano liczne gratulacje i upominki. Uroczystościom towarzyszyły wystawy prac (w większości dyplomowych i magisterskich) o Jantarze i wystawy zdjęć.

Wieczorem odbyło się spotkanie pokoleń SKS Jantar z udziałem członków Jantara dawnych i obecnych. Wojciechowi Ziemniakowi wręczyli oni złoty medal z napisem ,,Superszef’’ oraz gromko odśpiewali ,,Sto lat’’.