wielkopolskie: Ogólnopolski Finał Igrzysk Dzieci w piłce koszykowej dziewcząt -25-27.05.2018 Kórnik

W piątek 25 maja 2018 Kórnik powitał szkolne drużyny koszykówki dziewcząt z całej Polski piękną pogodą i równie pogodnym nastrojem.

Ku wielkiej radości naszych młodocianych koszykarek ośrodek KCRiS Oaza podjął ogromne wyzwanie, jakim jest organizacja imprezy o randze ogólnopolskiej, w której udział wzięło ok 250 uczestników. A wraz z nimi odwiedzili nas ich wierni kibice z odległych zakątków Polski m.in. z Białegostoku, Ełku czy z nieco bliższych jak Sosnowiec, czy Bydgoszcz.

Na turnieju pojawili się zarówno doświadczeni gracze - szkoły, które już wielokrotnie występowały w podobnych finałach, zdobywając na nich najwyższe laury, jak i zupełni debiutanci m.in SP1 Kórnik. Byli przedstawiciele miejscowości o potężnych koszykarskich korzeniach m.in. Sopot, Bydgoszcz, Żyrardów czy Poznań, jak i tak niewielkie ośrodki jak podkarpacka Malawa.

Przy rejestracji wszystkie drużyny otrzymały mapę atrakcji Kórnika, żeby po przejechaniu tylu kilometrów, mogły skorzystać z pobytu nie tylko pod kątem sportowym, ale także turystycznym. Chcieliśmy jak najlepiej zaprezentować walory naszej niedużej, ale historycznej i klimatycznej miejscowości m.in. Zamek, Arboretum, jezioro i promenadę. W ramach imprezy wszyscy uczestnicy zaproszeni byli na grilla zorganizowanego na kórnickich Błoniach, dzięki czemu mogli też miło spędzić czas na plaży.

Rozpoczęcie Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Dzieci w piłce koszykowej dziewcząt uświetnił nasz lokalny zespół taneczny Władysie, gorąco zachwalany przez dyrektora Oazy i głównego organizatora całej imprezy p. Wojciecha Kiełbasiewicza. Oczywiście na imprezie takiej rangi nie mogło też zabraknąć przedstawicieli gospodarzy i partnerów: Szkoły Podstawowej nr 1 w Kórniku, Szkolnego Związku Sportowego, Wielkopolskiego Związku Koszykówki, jak i władz miasta i gminy Kórnik. Prawdziwą gratką dla koszykarskiej braci była wizyta znakomitych zawodniczek: Magdaleny Leciejewskiej oraz Dominiki Owczarzak, które przyjęły uroczystą przysięgę od zawodniczek i trenerów. Bardzo miłym akcentem był moment wprowadzenia na boisko i przedstawienia wszystkich drużyn.

Zgodnie z wskazaniami PZ Kosz oraz tradycją wielu poprzednich finałów, kosze zostały zawieszone na wysokości 3,05 m. Mecze rozgrywane w czasie 24 minut (po 6 na każdą kwartę), czas zatrzymywany w ostatniej kwarcie przy różnicy 10 punktów lub mniej. Obowiązuje pasarella tj. w pierwszej i drugiej kwarcie musi zagrać inna piątka zawodniczek, a w 3 i 4 kwarcie dowolny skład. Drużyny zostały losowo przydzielone do 4 grup po 4 drużyny każda, w których obowiązywał system rozgrywek każdy z każdym. Po wyłonieniu miejsc w grupie, rozgrywano kolejny etap również systemem każdy z każdym (drużyny z miejsc 1-2 między sobą, drużyny z miejsc 3-4 między sobą), aby ostatecznie wyłonić zespoły walczące o poszczególne miejsca. Każda z drużyn rozegrała dzięki temu systemowi 6 spotkań.

Kórniczanki trafiły do grupy A razem z zespołami SP 1 KUTNO, SP 13 GORZÓW WLKP i SP 45 SOSNOWIEC, jak pokazały kolejne mecze, była to silna i bardzo wyrównana grupa, w której jedynie od dyspozycji dnia zależało, to która drużyna, jakie miejsce zdobędzie. Pierwszy mecz naszych reprezentantek rozpoczął się piątek o godz. 17:15 tuż po uroczystym rozpoczęciu imprezy. Po drugiej stronie boiska stanął, uważany za jednego z faworytów turnieju, zespół z Sosnowca.

1. Mecz Kórnik - Sosnowiec

Od pierwszych minut widać było, że walka będzie wyrównana. Obie drużyny postawiły na mocną obronę i dorobek punktowy był niski. Po pierwszej połowie rozegranej pasarellą nasze dziewczyny miały 2 punkty przewagi, przy wyniku 11:9. Na trybunach słychać było mocne wsparcie kibiców obu drużyn, na przemian skandujących Kórnik! Sosnowiec! Rozpoczęła się 3 kwarta i na boisko weszły najmocniejsze składy obu drużyn. Grały bardzo zacięcie i po tej kwarcie na jednopunktową przewagę wyszły zawodniczki Sosnowca, w czym pomogła im zdecydowana liderka zespołu z nr 18. W ostatniej kwarcie liderka przeciwnika rozwinęła skrzydła, a naszym dziewczynkom zabrakło wiary we własne możliwości i determinacji w obronie tej jednej zawodniczki. Była to niestety najsłabsza kwarta naszej drużyny, kwarta która zdecydowała o wyniku spotkania i przegranej kórniczanek 17:25.

1. Mecz Gorzów - Kórnik

Kolejny mecz grupowy rozegraliśmy w sobotę, tym razem naszym przeciwnikiem była drużyna z Gorzowa. Również to spotkanie rozpoczęło się bardzo wyrównanie. Po pierwszej kwarcie był remis 5:5. Potem kórniczanki zaczynają się rozkręcać i po serii punktów kończą pierwszą połowę z pięciopunktową przewagą. Jednak dziewczyny z Gorzowa się nie poddają i trzecia kwarta ponownie jest bardzo wyrównana. Jednak w ostatniej nasze dziewczyny włączają piąty bieg, aby ostatecznie zakończyć spotkanie znaczną przewagą i wynikiem 27:16.

1. Mecz Kórnik - Kutno

Również w sobotę odbył się mecz grupowy między Kórnikiem, a Kutnem. Mimo, że Kutno przegrało zarówno z Gorzowem jak i Sosnowcem, mecz wcale nie należał do najłatwiejszych i początek było bardzo podobny do meczu z Gorzowem. Po pierwszej kwarcie Kórnik prowadził 1 punktem, a w drugiej zatrzymał atak przeciwnika sam serią punktów wychodząc na wyraźne prowadzenie. Trzecia i czwarta kwarta są bardzo wyrównane z niewielką przewagą kórniczanek. Spotkanie kończy się wynikiem 28:20 dla naszych zawodniczek.

W ten sposób SP1 Kórnik z bilansem 1 przegranej i 2 zwycięstw zajął drugą pozycję w grupie A, dostając się tym samym do grupy grającej o miejsca od 1 do 8. To była dla nas kibiców wspaniała wiadomość, gdy dziewczyny zaczynały turniej nie wiedzieliśmy z jakim poziomem koszykarskim się zetkną, po cichu mieliśmy nadzieję, że nie będą gdzieś na szarym końcu, a tutaj już byliśmy pewni, że nie spadną niżej 8 miejsca, a mogą powalczyć o więcej.

1. Mecz Kórnik - Żyrardów

Układ grup nas nie oszczędzał, pierwszy mecz kolejnego etapu przyszło nam rozegrać z ubiegłorocznym Mistrzem Polski tj. ZSP 3  ŻYRARDÓW. Dziewczyny nastawiły się na ciężkie spotkanie i w pierwszej połowie meczu pokazały prawdziwą klasę i niezłomny charakter. Jako jedyna drużyna twardo postawiły się bardzo mocnym przeciwniczkom. Po pierwszej połowie wynik był wyjątkowo niski 5:6 i zaledwie 1 punkt przewagi dla Żyrardowa, podczas gdy wszystkie dotychczasowe mecze wygrywali 30 i więcej punktami. Niestety druga połowa meczu to już raczej jednostronne widowisko, z atakiem Żyrardowa na pierwszym planie. Nasze dziewczyny nie znajdują skutecznego sposobu na dobrą współpracę przeciwniczek i mecz kończy się wynikiem 29:11 dla Żyrardowa.

1. Mecz Kórnik – Szczecin

Ostatni mecz tej fazy i tego dnia to spotkanie z SP 16 SZCZECIN. Mecz z Żyrardowem niestety przekreślił nasze szanse na walkę o pozycje medalowe. Wygrany mecz ze Szczecinem dawał nam szansę na walkę o wysokie V miejsce w turnieju. Zatem motywacja kórniczanek nie malała, weszły w mecz nastawione na ciężką pracę i już w pierwszych minutach zdobywają ośmiopunktowe prowadzenie. Kolejne kwarty to tylko dalsze pogłębianie wyraźnej przewagi. Uczennice SP1 Kórnik grały jak na skrzydłach, kompletnie odbierając przeciwniczkom wiarę w zwycięstwo. Kórnik wygrał to spotkanie najwyższym wynikiem z dotychczasowych tj. 43:17 i tym samym w niedzielę mógł walczyć o 5 miejsce w Polsce.

1. Mecz Kórnik – Bydgoszcz o 5 miejsce

W niedzielę o godz. 11:00 na boisku B stanęły naprzeciwko siebie debiutująca reprezentacja SP1 Kórnik i bardzo doświadczona reprezentacja SP 67 BYDGOSZCZ. Ta sama Bydgoszcz, która zwyciężyła dzień wcześniej w meczu z Sopotem walczącym o 3 miejsce w turnieju. Przeciwniczki przyszły w bluzach Artego Bydgoszcz, a nie da się ukryć, że są to barwy robiące wrażenie na kibicach kobiecej koszykówki. Nasze dziewczyny nastawiły się jak zawsze na trudne starcie. Początek spotkania bardzo zaskakujący, nasz atak radzi sobie całkiem nieźle z obroną Bydgoszczy, ale po drugiej stronie boiska nasi obrońcy, aż 5 razy zostają ukarani faulem za obronę zawodniczki nr 8 z drużyny przeciwnej. Jedyne punkty jakie zdobywa Bydgoszcz w tej kwarcie, to punkty z rzutów wolnych. Druga kwarta to absolutna przewaga naszych dziewczynek (10:1), tym samym na drugą połowę meczu weszły z 13stoma punktami przewagi! Przeciwniczki się nie poddają i w 3 kwarcie Bydgoszcz wzmacnia obronę, a Kórnik nie zdobywa ani jednego punktu. Sędziowie ponownie ukarali nasze dziewczyny za dużą liczbę fauli, straciliśmy aż 2 dobre zawodniczki za przekroczenie liczby 5 przewinień. Bydgoszcz zdobywa punkty głównie z rzutów wolnych, ale to nie wystarcza by nadrobić tak dużą stratę do kórniczanek. Ostatnią decydującą kwartę otworzyliśmy wynikiem 17:10. Mimo słabej 3 kwarty i straty 2 zawodniczek kórniczanki nie poddają się i rozwijają swój atak, by w piątek minucie ostatniej kwarty mieć już wynik 30:16, wówczas trenerzy Bydgoszczy reagują i dla ratowania czasu przyjmują strategię faulowania bez rzutu. Każda akcja kórniczanek jeszcze na ich połowie boiska jest przerywana faulem i wędrują na linię rzutów wolnych. Dochodzi do tego, że w pewnym momencie wysoka i silna liderka Bydgoszczy wypycha naszą drobną zawodniczkę za linię boiska i zostaje za to ukarana przewinieniem niesportowym. Jednak żadna taktyka nie może już pomóc przeciwnikowi, nasze dziewczyny grają jak z nut i nie pozwalają sobie odebrać ciężko zapracowanej przewagi. Wynik jest na tyle pewny, że na 2 i pół minuty przed końcem spotkania trenerka pozwala na grę najmłodszym i mniej doświadczonym zawodniczkom, aby i te miały radość zwycięstwa i okazję zagrania w finale. Ostatecznie spotkanie kończy się dziesięciopunktową przewagą i wynikiem 30:20 dla Kórnika!

W finałowej czwórce spotkały się:

W meczu o 3 miejsce: SP 45 SOSNOWIEC i SP 7 SOPOT

W meczu o 1 miejsce: SP 19 POZNAŃ i ZSP 3  ŻYRARDÓW

W zaciętym miejscu o 3 miejsce ostatecznie Sopot pokonał Sosnowiec 28:22

A w wielkim finale Żyrardów bez trudu pokonał Poznań 44:15

Podsumowując przebieg turnieju, nasze dziewczynki pokazały jak równą i zgraną są drużyną. Nie było słabych zawodniczek, grając pasarellą były prawie nie do pokonania. Zabrakło niewiele do walki o medale, trochę więcej szczęścia w losowaniu grup oraz większe skupienie  na pierwszym meczu.

Trenerzy mówili o naszych reprezentantkach z dużą sympatią i szacunkiem, szczególnie widząc te drobne i niewysokie dziewczynki w akcji.

Najmocniej zapamiętałam słowa trenera z Żyrardowa, który na spotkaniu trenerów powiedział, że jedyny mecz, na którym się zestresował, to właśnie mecz z Kórnikiem. Bardzo chwalił zaangażowanie i waleczność naszych dziewczynek. Wszystkie pozostałe mecze wygrał znacznie wyższą przewagą.

Chociaż 5 miejsce Kórnika to bardzo wysoka lokata, o której kilka dni wcześniej nawet byśmy nie marzyli, to dzięki tak wspaniałej grze naszych dziewczynek pozostał medalowy niedosyt. Szczególnie, że w mistrzostwach wojewódzkich Kórnik pokonał Poznań, który w ogólnopolskim finale zajął wysokie 2 miejsce.

Jestem pewna, że w przyszłym roku kórniczanki powalczą o medale, szczególnie że nasza tegoroczna reprezentacja w połowie składa się z dzieci urodzonych w 2006 r.

Nie mogło zabraknąć uroczystego zakończenia tej bardzo udanej imprezy. Dyrektor Oazy p. Kiełbasiewicz podziękował swoim pracownikom, za przygotowanie turnieju tak sprawnie i w tak krótkim czasie, Wielkopolskiemu Szkolnemu Związkowi Sportowemu, Dyrekcji SP1 Kórnik za wsparcie, a także rodzicom z SP1 Kórnik za ich pomoc w trakcie turnieju.

Następnie odbyła się dekoracja drużyn oraz wyróżnionych zawodniczek. Wśród wyróżnionych znalazły się następujące zawodniczki z Wielkopolski: